Scurt Istoric

Istorie Noiembrie 17, 2014

În anul 2003 s-a pus temelia bisericii cu hramul Izvorul Tămăduirii fiind preot paroh pr. Solescu Adrian.

Intre anii 2005-2007 s-a ridicat Biserica sub indrumarea aceluiasi preot.Intre anii 2008-2011 pr. Pintilie Ciprian-Constantin ajutat de Pr. Solescu Adrian a finalizat lucrarile interioare si pictura . Acestea au fost posibile prin jertfa si donatia Fam. Pavaluc Mihai si a credinciosilor satului, sub directa indrumare a Preasfintitului  Calinic  Botosaneanul . Pictura a fost executata de Briciu Costica si Dan Manastireanu. Parohia Stanca se afla la o distanta de 20 km de IASI. S- a pus temelia casei parohiale . Biserica a fost sfintita pe data de 25 septembrie 2011 de catre IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei .